Ogrzewanie kościołów nr 1 na rynku polskim

Ogrzewanie kościołów promiennikami podczerwieni to najtańszy z systemów grzewczych

Szanowni Państwo dziękujemy za zainteresowanie promiennikami ciepła TERM2000®. To niewątpliwie najlepszy system, który zapewni ogrzewanie kościołów. Trafiając na naszą stronę znaleźli Państwo zarówno urządzenia grzewcze o najwyższej jakości, jak i firmę, która w swoich działaniach zapewnia klientom najwyższy standard obsługi. 

Krótkofalowe promienniki ciepła TERM2000® zaprojektowane zostały w 2000 roku z myślą o odbiorcach kościelnych. W procesie projektowania szczególny nacisk położono na estetykę, która w połączeniu z wyjątkową dbałością, o jakość produktu pozwoliła zdobyć uznanie konsumentów i wypromować urządzenia nie tylko na rynku kościelnym, ale także wśród odbiorców indywidualnych. Dzięki temu firma TEO TERM, należy dziś do wiodących, europejskich producentów elektrycznych promienników kwarcowo-halogenowych a ogrzewanie kościołów stanowi dla nas główny cel. Nasze reflektory ciepła TERM2000® ogrzewają ludzi w najdalszych zakątkach świata i stały się wyznacznikiem standardów.  W  Europie zaliczane są do produktów z tzw. „wyższej półki”. Dzięki stosowaniu najwyższych norm jakościowych w produkcji, promienniki TERM 2000® objęte są pełną –  6-cio letnią gwarancją. Dbałość w zakresie, jakości produktów i obsługi zaowocowały tym, że w okresie 18 lat zostały one zamontowane w 710 obiektach sakralnych różnych wyznań w kraju i zagranicą. Poza walorami estetycznymi ważnym argumentem decydującym o wyborze promienników ciepła TERM2000® do ogrzewania kościołów jest ich wysoka skuteczność i ekonomika w ogrzewaniu ludzi i obiektów. Koszty ich zakupu, montażu i eksploatacji są z reguły znacznie niższe od kosztów innych systemów ogrzewania stosowanych w obiektach sakralnych. Ważną informacją dla księży administrujących obiekty zabytkowe jest to, iż po przeprowadzeniu badań w ramach programu UE „Friendly Heating” wykazano nieszkodliwość elektrycznego systemu promiennikowego na zabytkową substancję kościoła. Dzięki tej opinii promienniki TERM 2000 są aprobowane i zalecane przez konserwatorów zabytków. Ogrzewanie kościołów tym sposobem przynosi jedynie korzyści dla Parafii.

Ogrzewanie kościołów – najważniejsze cechy promienników ciepła TERM2000® 

  • natychmiastowość procesu ogrzewania, zapewniająca niskie koszty eksploatacji,
  • potwierdzona badaniami sprawność promiennika – 96%,
  • przyjazne oddziaływanie na ludzi i wyposażenie, ogrzewanie kościołów promiennikami nie generuje konwekcji brudzącej,
  • łatwy i tani montaż,
  • wysoka niezawodność – pełna gwarancja przez 6 lat,
  • prosta obsługa,
  • najwyższa jakość wykonania urządzeń,
  • wygląd i forma urządzeń pozwalająca na montaż we wnętrzach o szczególnych wymogach estetycznych,
  • małe gabaryty i zróżnicowana moc – od 1 kW do 18 kW,
  • możliwość montażu na ścianach bocznych lub w żyrandolach i kinkietach,
  • brak ruchu powietrza, hałasu oraz zjawiska skraplania pary wodnej na ścianach,
  • możliwość dostosowania barwy świecenia do oczekiwań klienta – żarniki firm PHILIPS/Dr. Fisher, OSRAM, TOSHIBA.
Producent zapewnia:
  • bezpłatne doradztwo i projekt,
  • profesjonalny dobór urządzeń przy użyciu autorskiego programu CAD, pozwalającego na wizualizację efektów ogrzewania jeszcze przed montażem urządzeń,
  • urządzenia sterujące opracowane na potrzeby oferowanych urządzeń,
  • niskie ceny zakupu i sprzedaż ratalną pozwalającą na ogrzewanie kościołów posiadającym mały budżet,
  • serwis gwarancyjny i  pogwarancyjny. 
ogrzewane kościołów

Firma TEO TERM jest także producentem alternatywnego, PODŁAWKOWEGO systemu grzewczego. Ogrzewanie kościołów tym systemem jest droższe lecz posiada zaletę w postaci możliwości ukrycia promiennika pod siedziskami w ławkach. Oparty jest on na wysokotemperaturowych emiterach ceramicznych. System ten można nazwać promiennikowym gdyż zainstalowane w urządzeniu źródło ciepła umożliwia ogrzewanie poprzez promieniowanie. Zaletą tego rozwiązania jest to, iż nie generuje ono światła widzialnego a ich umiejscowienie jest niewidoczne dla osób przebywających w kościele.

Ogrzewanie kościołów nr 1 na rynku polskim

Ogrzewanie kościołów promiennikami - całościowe

Przykład ogrzewania podławkowego w kościele p.w Św. Józefa Robotnika - Płochocin.

W ostatnich 15 latach jednym z bardziej popularnych systemów grzewczych przeznaczonych do ogrzewania obiektów wielkokubaturowych stał się tzw. system promiennikowy. Działanie grzewcze promienników polega na przekazywaniu energii cieplnej bez strat na ogrzanie otoczenia (powietrza). Promienniki można podzielić na trzy grupy:

  • długofalowe (niskotemperaturowe),
  • średniofalowe,
  • krótkofalowe (wysokotemperaturowe).

Do ogrzewania obiektów wysokich zaliczając w to ogrzewanie kosciołów najlepiej sprawdza się system oparty na promiennikach krótkofalowych, w których udział procentowy na promieniowanie podczerwone sięga 92%, z czego: 34% to promieniowanie podczerwone krótkofalowe, 50% średniofalowe i 10% promieniowanie podczerwone długofalowe. O tym do jakiej grupy zaliczamy promiennik oraz jaka będzie jego sprawność emisji ciepła decyduje temperatura źródła i odbłyśnika. Istnieje tu zależność: im wyższa temperatura tym krótsza fala. Temperaturę źródła określa i dobiera producent emitera (np. Koncern Philips w żarnikach Gold Helen wyznaczył temperaturę barwową na poziomie 2400st.K (2126 st.C). Jest to wartość stała i może być zależna tylko od napięcia zasilania, natomiast niezależna od konstrukcji obudowy, jej wielkości i temperatury. Obudowa promiennika w niewielkim stopniu ma wpływ na kondukcyjne pobranie temperatury z żarnika (rurki szklanej) na ogrzanie odbłyśnika oraz obudowy. Zjawisko to występuje zarówno w konstrukcjach, w których zintegrowano odbłyśnik z obudową, jak i w rozwiązaniach przemysłowych (skrzynkowych), w których zewnętrzna obudowa izoluje przed dotknięciem do gorącego odbłyśnika. W niektórych przypadkach producenci – z niewiedzy bądź też świadomie – wprowadzają w błąd klientów sugerując, że temperatura obudowy ma ogromny wpływ na skuteczność promiennika. Jak wspomnieliśmy wcześniej tylko temperatura żarnika i odbłyśnika ma wpływ na sprawność promienistą grzejnika. W celu przybliżenia tego problemu wyobraźmy sobie jak niewielki wpływ na temperaturę cieczy, w typowym domowym grzejniku ma położenie na nim ręki. Dłoń zostanie ogrzana, natomiast ciecz ochłodzi się w minimalnym, niezauważalnym stopniu. W typowych konstrukcjach przemysłowych chłodna obudowa może być zalecana ze względu na niski montaż urządzeń wykorzystywanych procesach technologicznych (konieczność zabezpieczenia przed nieumyślnym dotknięciem). W przypadku ogrzewania obiektów wielkokubaturowych promienniki montowane są na takich wysokościach, że ich nieumyślne dotknięcie jest niemożliwe. Porównując te dwie konstrukcje promienników trzeba jednak uświadomić sobie fakt, iż temperatura emitera i odbłyśnika jest identyczna w obu rozwiązaniach.  

Ogrzewanie kościołów nr 1 na rynku polskim

Mimo iż promienniki przystosowane są do pracy w wysokiej temperaturze to niektóre jego elementy są wrażliwe na przegrzanie (np. kostki ceramiczne). Dlatego dla żywotności samego emitera konieczne jest chłodzenie niektórych jego elementów. Ważna jest w tym przypadku sprawność radiatora, czyli jego powierzchnia oraz prawidłowe jego umiejscowienie. Konstrukcja skrzynkowa, w której zamknięty jest odbłyśnik wraz z radiatorem zapewnia ochronę przed dotknięciem do gorących elementów. Z drugiej strony ma też mankament w postaci ograniczonej skuteczności chłodzenia wrażliwych elementów (zamknięcie radiatora i odbłyśnika powoduje utrudniony przepływ powietrza). W przypadku promienników bez obudowy -monolitycznych – wrażliwe elementy żarnika chłodzone są w sposób naturalny. Odbłyśnik jest swoistym radiatorem dla tych elementów (zarówno konwekcyjnym jak i promiennikowym). Konstrukcja taka zapewnia długą żywotność żarnika, co przekłada się na wydłużony okres gwarancji. Odrębnym zagadnieniem jest kształt, wygląd oraz materiał, z jakiego wykonano odbłyśnik. Promieniowanie podczerwone, choć kojarzone ze światłem (ze względu na to, że promienniki krótkofalowe i średnio falowe emitują światło) ma odmienne właściwości. Dla odbijalności promieniowania podczerwonego wyrażonej w procentach istotnym jest tylko i wyłącznie skład chemiczny powierzchni odbijającej oraz jej kolor a nie jej kształt i  wypolerowanie. W zasadzie nie powinno się tu używać typowych, wysokowypolerowanych tanich odbłyśników oświetleniowych gdyż zaprojektowano je z innym przeznaczeniem. Dają one niekorzystny efekt olśnienia, dlatego producenci promujący ten typ odbłyśnika mówiąc krótko oszczędzają na kosztach produkcji, korzystając z ogólnodostępnych uniwersalnych odbłyśników. Odbłyśniki tego typu mają jeszcze jedną ogromną wadę.  Ze względu maksymalną oszczędność w zużyciu materiału posiadają niewielką grubość, co przy ciągłym powtarzającym się procesie nagrzewania i stygnięcia doprowadza do ich deformacji. Są niestabilne geometrycznie tracąc w ten sposób prawidłowy rozkład promieniowania. Prawidłowy odbłyśnik powinien być odpowiednio gruby a w swoim składzie zawierać domieszki miedzi, które podnoszą odbijalność promieniowania podczerwonego. Przykładem prawidłowego reflektora może tu być profil stosowany w promiennikach TERM2000®, który jest wykonywany w hucie aluminium na specjalne (indywidualne) zlecenie i którego skład chemiczny został dobrany z przeznaczeniem dla ogrzewania promiennikowego. Ogrzewanie kościołów tymi urządzeniami to gwarancja najlepszego efektu termicznego w długim czasie eksploatacji.  Ważnym zagadnieniem funkcjonowania promienników jest rozkład promieniowania, które otrzymujemy z reflektora. Tutaj ogromny wpływ ma kształt powierzchni odbijającej zapewniający równomierny rozkład promieniowania cieplnego oraz stabilność reflektora w całym długotrwałym procesie użytkowania. Jak wskazują badania przeprowadzone w laboratorium  fabrycznym Philipsa we Francji promienniki wykorzystujące cienkie wysokowypolerowane odbłyśniki oświetleniowe dają nieregularny rozkład promieniowania cieplnego z uskokami i szczytami. W praktyce prawidłowe zaprojektowanie systemu przy wykorzystaniu promiennika opartego na cienkim lustrzanym odbłyśniku jest trudne a czasem wręcz niemożliwe. Zadany początkowo kształt odbłysku ulega, bowiem w krótkim czasie deformacjom tworząc na ogrzewanej powierzchni miejsca o zróżnicowanym natężeniu tzw.”dziury”.

Ogrzewanie kościołów systemem promiennikowym TERM2000. Poniżej prezentujemy kilka opinii o promiennikach

Podsumowując:

ogrzewanie kościołów

za pomocą promienników podczerwieni jest rozwiązaniem, które łączy komfort cieplny z oszczędnością energii i zachowaniem estetyki wnętrza.

Ogrzewanie kościołów nr 1 na rynku polskim

Gwarancja na promienniki 72 miesiące

Dla tego zastosowania gwarancja wynosi 6 lat włącznie z emiterem.

Szanowny Kliencie

Zgodnie z Rozporządzeniem Komisji Europejskiej 2015/1188 z dnia 28 kwietnia 2015 r. od dnia 01/01/2018 produkowane przez naszą firmę urządzenia grzewcze – promienniki podczerwieni TERM2000 należy stosować zgodnie z poniższymi wytycznymi wyłącznie jako: 

Promienniki TERM2000 – IP20/IP21 jako ogrzewacze podporządkowane* do ogrzewania budynków ( w tym przypadku promienniki pozbawione są wtyczek).

*Promienniki  podporządkowane wymagają podłączenia do instalacji elektrycznej wyposażonej w urządzenie nadzorujące ich pracą np. termostat / timer / lub inne systemy zarządzające w budynkach. Przykład podłączenia promienników link 

Ogrzewacze promiennikowe podporządkowane zgodnie z art. 1 cytowanego Rozporządzenia nie podlegają wymaganiom Ekoprojektu określonym dla miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń. 

Uwaga! w związku z powyższym oraz ze względu  na mnogość informacji technicznych i marketingowych dotyczących  produktów mogą pojawić się nieścisłości w ich opisie.

Za niedogodność z góry przepraszamy.