Ogrzewanie na podczerwień - ile prądu zużywa?

Ogrzewanie na podczerwień – ile prądu zużywa?

Osoby poszukujące nowych rozwiązań do ogrzania domu coraz częściej interesują się ogrzewaniem na podczerwień. Jednym z najważniejszych pytań, które pojawiają się w kontekście jej stosowania, jest kwestia, ile prądu zużywa promiennik podczerwieni. Z tego artykułu dowiesz się, ile energii elektrycznej zużywa urządzenie.

Na czym polega ogrzewanie na podczerwień?

Ogrzewanie na podczerwień to nowoczesna technologia, która opiera się na emitowaniu promieniowania podczerwonego – zupełnie bezpiecznego dla zdrowia człowieka źródła ciepła. Jego działanie polega na przenoszeniu energii cieplnej bezpośrednio na obiekt lub osoby znajdujące się w pomieszczeniu, zamiast ogrzewać powietrze, jak to ma miejsce w konwencjonalnych systemach grzewczych. Promienniki ciepła są więc rozwiązaniem, które pozwala na skierowanie ciepła tam, gdzie jest to rzeczywiście potrzebne i stanowią one doskonałą alternatywę dla tradycyjnych form ogrzewania. Wykorzystanie promieniowania podczerwonego pozwala nie tylko na zaoszczędzenie energii, ale także eliminuje problem suchego powietrza, który często występuje przy korzystaniu z innych systemów. 

Ogrzewanie na podczerwień zużycie prądu – czy będzie duże?

Jeśli zdecydowałeś się na ogrzewanie na podczerwień, zużycie prądu jest z pewnością dla Ciebie niezwykle istotną kwestią. Promienniki bowiem do generowania ciepła wykorzystują energię elektryczną. Dlatego warto w tym miejscu zaznaczyć, że zużycie prądu zależy od wielu czynników, takich jak:

  • izolacja budynku;
  • wielkość pomieszczeń;
  • typ urządzenia;
  • czas pracy urządzeń grzewczych.
  • % ogrzewanej powierzchni.

Ogrzewanie na podczerwień jest zazwyczaj wydajniejsze od tradycyjnych systemów grzewczych, ponieważ jak już wspomnieliśmy, ciepło jest dystrybuowane bezpośrednio do przedmiotów i osób, a nie rozprowadzane po pomieszczeniu. 

Ile prądu zużywa promiennik podczerwieni w ciągu roku?

Jak już wiesz, zużycie prądu przez promiennik podczerwieni w ciągu roku zależy od wielu czynników, o których wspomnieliśmy wcześniej, jednak jest jeden parametr, który dotyczy wyłącznie ogrzewania promiennikowego jest to % ogrzewanej powierzchni? Średnio przyjmuje się, że potrzeba 70-250W do ogrzania 1 m2.

Przykładowo, dla hali 100m2 dobrze izolowanej, ogrzewanej w 100% będzie to 7kW, które należy pomnożyć przez RBH / dobę (w tym przypadku 5 godzin ogrzewania dziennie) x 200 dób w roku. Daje to 35kWh x 200 dni czyli 7000 kWh x 0,7 = 4900 pln.

Natomiast, dla hali 100m2 dobrze izolowanej, ogrzewanej w 50% będzie to 5kW, które należy pomnożyć przez RBH / dobę (w tym przypadku 5 godzin ogrzewania dziennie) x 200 dób w roku. Daje to 25kWh x 200 dni czyli 5000 kWh x 0,7 = 3500 pln.

Musisz jednak pamiętać, że te wartości są przybliżonym szacunkiem. 

Promiennik podczerwieni – ile zużywa prądu latem, a ile zimą?

Promiennik podczerwieni stał się popularnym sposobem ogrzewania domu, zarówno latem, jak i zimą. W okresie zimowym, gdy temperatury są niskie, urządzenie zużywa więcej prądu, ponieważ musi dostarczać większą ilość ciepła, aby utrzymać komfortową temperaturę w pomieszczeniach. Natomiast w miesiącach letnich, kiedy jest cieplej, zużycie energii elektrycznej przez promiennik jest mniejsze. Dzieje się tak, ponieważ urządzenie zazwyczaj jest używane sporadycznie.

Jakie promienniki ciepła wybrać?

Wybór odpowiedniego ogrzewania na podczerwień zależy od wielu czynników i potrzeb użytkownika. Nasza firma TEO TERM oferuje szeroki wybór urządzeń, które spełniają różne wymagania i zapewniają wysoką efektywność. Promienniki ciepła są zaprojektowane do ogrzewania różnych obszarów, zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych, takich jak tarasy, balkony, garaże czy hale produkcyjne. Co więcej, oferujemy modele z różnymi funkcjami, jak regulacja mocy oraz sterowanie zdalne, co pozwala na ich komfortowe użytkowanie. Niezaprzeczalną zaletą produktów jest ich design. Dzięki temu urządzenia doskonale odnajdują się we wnętrzach urządzonych w każdym stylu. Promienniki na podczerwień TEO TERM są wyprodukowane zgodne z najwyższymi standardami bezpieczeństwa.

Dowiedziałeś się już, czym jest promiennik podczerwieni, ile zużywa prądu i od czego zależy ilość zużytej energii elektrycznej. Jeśli poszukujesz sprawdzonego i zaufanego producenta urządzeń, zwróć koniecznie uwagę na ofertę naszej firmy TEO TERM. Od ponad 20 lat dostarczamy wysokiej klasy promienniki ciepła na podczerwień. Są to urządzenia wytrzymałe, które działają bezawaryjnie przez długi czas. Ponadto oferujemy także ogrzewanie hali promiennikami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *