Promiennik lakierniczy

Promiennik lakierniczy – czym jest?

Promiennik lakierniczy okazuje się być ważnym elementem wyposażenia każdego dobrego zakładu lakierniczego. Skąd wzięła się jego popularność? Dlaczego jest tak niezastąpiony? Otóż każda naprawa lakiernicza elementów nadwozi pojazdów samochodowych przechodzi końcowy, choć jeden z najważniejszych procesów – suszenie powłoki lakieru, który został na niego naniesiony. Promiennik podczerwieni IR jest do używany do suszenia właśnie takich elementów. Zakład lakierniczy, który posiada na magazynie promienniki lakiernicze jest uważany za bardziej profesjonalny od tych, które nie dysponują tego typu ogrzewaczami. Jak wiadomo, jakość warstwy lakieru jest uzależniona nie tylko od procesu przygotowania powierzchni do jej lakierowania, czy też sposobu w jakim jest przeprowadzany proces nakładania kolejnych warstw, ale także od jej suszenia. Promienniki do suszenia lakierów odgrywają więc istotną rolę w tym procesie. A jaki promiennik podczerwieni do lakierni sprawdzi się najlepiej? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie w dalszej części niniejszego artykułu.

Promiennik do lakierni – dlaczego pełni ważną rolę w procesie suszenia?

Promiennik lakierniczy wszedł na rynek już wiele lat temu. Jego popularność stale wzrasta, ponieważ coraz więcej specjalistów docenia jego walory. Proces suszenia lakieru rozpoczyna się już w momencie, kiedy kropla lakieru zetknie się z podłożem, które jest malowane. Później następuje proces odparowywania rozpuszczalnika, który jest w nim zawarty. Następnie lakier przechodzi proces chemiczny, w którym składnik chemiczny wiąże się z tlenem. Do tych procesów niezbędne jest używanie odpowiedniej temperatury, która pobierana jest z otoczenia oraz dostarczenia odpowiedniej energii cieplnej. Promiennik podczerwieni IR, który jest używany do suszenia, to lakierniczy trik, który sprawia, że dobierana jest odpowiednia temperatura, zalecana przez producenta danego lakieru. Jeżeli lakiernik nie dostosuje poziomu temperatury precyzyjnie i przekroczy nawet o 10 stopni Celsjusza wymaganą wartość, może dojść do dwukrotnego zwiększenia szybkości, w jakiej zachodzi reakcja chemiczna, co spowoduje, że cały proces schnięcia może mieć negatywne skutki.

Promiennik podczerwieni IR do suszenia lakierniczy – gdzie mogę go znaleźć?

O dobry promiennik do lakierni obecnie nie jest już ciężko. W naszym sklepie internetowym dostępne są różne rodzaje nowoczesnych urządzeń, które ułatwią pracę każdemu lakiernikowi. Ponadto, oferujemy produkty o różnej mocy, więc każdy znajdzie u nas coś odpowiedniego dla siebie. Promiennik podczerwieni do lakierni musi odpowiadać wszystkim normom, jakie zostały narzucone przez różne instytucje. Ponadto musi być wysokiej jakości, abyś miał pewność, że nie uszkodzi lakieru oraz elementów, na jakie zostaje on nakładany. Każdy promiennik do lakierni, który jest dostępny w naszym sklepie pochodzi od sprawdzonych producentów, z którymi współpracujemy od lat. Mamy więc pewność, że będziesz zadowolony z ich korzystania. Promiennik do lakierni musi mieć odpowiednią moc, aby wszystkie jego funkcje mogły być jak najlepiej wykorzystane. W asortymencie, jaki posiadamy, znajdziesz najwyższej jakości sprzęt oraz urządzenia, które sprawdzą się w profesjonalnych zakładach lakierniczych, jak i urządzenia, które można bezpiecznie wykorzystywać samodzielnie. Jeżeli więc lubisz majsterkować, a lakierowanie jest Twoim konikiem, chcesz się rozwijać w swoim hobby, znajdziesz tu odpowiedni sprzęt. Promiennik podczerwieni do lakierni sprawi, że proces suszenia będzie o wiele łatwiejszy.

Promiennik podczerwieni do lakierni – jakie są jego zalety?

Promiennik podczerwieni IR do suszenia lakierniczy jest jedną z alternatyw, z jakiej mogą skorzystać lakiernicy podczas wykonywania swojej codziennej pracy. Czym więc różni się on od innych sprzętów, które są wykorzystywane do procesu suszenia warstw lakieru? Otóż niektóre elementy podszycia nadwozia wymagają szczególnej precyzji. Każde nawet najmniejsze wahania temperatur mogą doprowadzić do tego, że proces suszenia nie przebiegnie po naszej myśli. Promiennik lakierniczy, który wykorzystuje proces grzewczy bez cyrkulacji powietrza jest więc o wiele bardziej dokładny. Dzięki niemu suszenie jest znacznie bardziej skuteczne i mniej pracochłonne. Promienniki lakiernicze działają na zasadzie emisji fal elektromagnetycznych, co oznacza, że fale elektromagnetyczne przenoszą energię w zależności od długości fal. W zależności od tego, jaką długość osiągną fale podczerwieni, możemy rozróżnić trzy ich typy:

  • Fale krótkie, czyli takie, które pozostają w zakresie od 0,76 mm do 2 mm;
  • Fale średniej długości, które mają zakres od 2 mm do 4 mm;
  • Fale długie, czyli takie które przekraczają długość 4 mm, ale nie są większe niż 6 mm.

Promienniki lakiernicze – czy można zdecydować się na coś poza nimi?

W celu przyspieszenia procesu schnięcia powłoki stosuje się promienniki lakiernicze oraz kabiny lakiernicze, które nadmuchują podgrzane powietrze uzyskiwane poprzez dostarczenie energii cieplnej. Ta druga metoda nie jest tak skuteczna jak użycie promienników lakierniczych z zakresu IR-A. Promienniki lakiernicze, które stosują najnowszą technikę przesyłania fal elektromagnetycznych są dobierane pod konkretny lakier. W praktyce oznacza to, że można dokładnie określić długość fali, jaka jest potrzebna do wysuszenia danego typu lakieru. Można także ustawić odpowiednią moc (temperaturę), która przyniesie najlepsze rezultaty w procesie suszenia lakieru. Należy pamiętać, że mniejsze długości fali promieniowania elektromagnetycznego mogą głębiej wniknąć w powierzchnię suszonego lakieru. Promiennik lakierniczy o mniejszej długości fali wytwarza większą ilość energii cieplnej, która suszy cały materiał na wskroś. Z kolei średniej długości fale skupiają się na suszeniu wierzchnich warstw lakieru nieznacznie w głąb materiału. Fale długie natomiast nagrzewają zewnętrzną powierzchnię lakierowanej powierzchni. Promiennik lakierniczy, który wytwarza fale krótkie jest najczęściej wybierany do zakładów lakierniczych. Dzieje się taki przede wszystkim dlatego, że czas nagrzewania sprzętu, o takich właściwościach jest stosunkowo krótki.

Jaki promiennik podczerwieni do lakierni jest najskuteczniejszy?

Każdy promiennik lakierniczy ma swoje zalety. W zależności od tego, do jakich części ma być on używany, należy wziąć pod uwagę różne jego parametry. Zdecydowaną zaletą wszystkich promienników lakierniczych jest to, że cechują się wysoką odpornością na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne oraz starczają na wiele lat pracy. Jeżeli więc nie jesteś specjalistą w swojej branży, a zakup promiennika lakierniczego jest dla Ciebie skomplikowany, polecamy Ci nawiązanie kontaktu z naszymi ekspertami, którzy z pewnością doradzą Ci przy wyborze odpowiedniego urządzenia. Liczy się dla nas dobro klienta, dlatego też staramy się udzielać fachowej pomocy wszystkim osobom, jakie się do nas zgłoszą. Posiadamy produkty wysokiej jakości, które są dostępne w niskich cenach.

 

Sprawdź nasze pozostałe promienniki podczerwieni – oferujemy między innymi promienniki ciepła do domu oraz promienniki do sauny.

Promiennik lakierniczy

Gwarancja na promienniki 36 miesięcy

Dla tego zastosowania gwarancja wynosi 3 lata włącznie z emiterem.