Ogrzewanie hal

Promienniki do ogrzewania hal

Przy ogrzewaniu hal, obiektów przemysłowych lub publicznych o różnej wielkości i charakterze podstawowe znaczenie odgrywają koszty eksploatacji budynków, w tym zużytej energii na ogrzanie i oświetlenie. Z tego względu strategia ogrzewania tych obiektów zmierza do zapewnienia natychmiastowego komfortu cieplnego osobom przebywającym na określonej powierzchni  jako ogrzewanie strefowe i ogrzewanie stanowiskowe bez konieczności ogrzewania całego obiektu. 

W uwarunkowaniach XXI w ogrzewanie „całych” budynków i hal jest błędem i prowadzi do rozrzutności energii i wysokich kosztów. Współczesne rozwiązania tego problemu idą w kierunku przekazania ciepła do odbiorcy w analogiczny sposób jak ma to miejsce w reflektorach oświetleniowych, w których wypromieniowana energia jest skupiona i ukierunkowana na wybraną powierzchnię padania. W takiej transmisji energii powietrze nie bierze udziału. Właśnie taki sposób przekazywania energii cieplnej ma miejsce w promiennikach ciepła TERM2000®. W porównaniu do ogrzewania konwekcyjnego promiennikowe ogrzewanie obiektów przemysłowych promiennikami ciepłaTERM2000® pozwala zapewnić pracownikom wymagany komfort termiczny przy niższej temperaturze powietrza w obiekcie o ok. 4-5°C. W konsekwencji zużycie energii cieplnej na uzyskanie podobnego efektu (poziomu odczucia ciepła) jest niższe o 25-30% w odniesieniu do systemów konwekcyjnych. Dodając do tego ograniczenie o 20-30% faktycznie ogrzewanej powierzchni hali  – przy ogrzewaniu strefowym lub ogrzewaniu stanowiskowym – oraz skrócenie dobowego cyklu ogrzewania rzeczywiste zmniejszenie kosztów eksploatacji systemu ogrzewania przy zastosowaniu promienników podczerwieni może osiągnąć poziom 40-50%.

Promienniki podczerwieni TERM2000® skutecznie i ekonomicznie ogrzewają obiekty wielkokubaturowe bez względu na:

 • konstrukcję obiektu, jego kubaturę oraz powierzchnię
 • straty ciepła spowodowane słabą izolacją
 • stopień przeszklenia obiektu
 • częstą wymianę powietrza w obiekcie (związaną z wentylacją wymuszoną bądź grawitacyjną)
 • konieczność częstego otwierania bram transportowych.

Promienniki ciepła TERM2000® dzięki swym właściwościom fizycznym odznaczają się prawie zerową bezwładnością cieplną. Zaleta ta pozwala skrócić do minimum czas pracy systemu eliminując konieczność wcześniejszego ogrzewania hali. Natychmiastowość efektu grzewczego ma zasadniczy wpływ na ograniczenie zużywanej energii. W przypadku zastosowania reflektorów ciepła czas pracy systemu jest równy lub krótszy od czasu pracy. Urządzenia grzewcze – promienniki TERM2000® -pozwalają stworzyć komfort cieplny w ściśle określonym miejscu ogrzewając tylko wyznaczone stanowisko bez względu na powierzchnię i kubaturę ogrzewanej hali. Niewielkie gabaryty reflektorów ciepła umożliwiają ich montaż praktycznie w każdym miejscu bez konieczności znaczącej ingerencji w konstrukcję obiektu (budowania specjalnych konstrukcji nośnych, kanałów spalinowych itp.). Reflektory ciepła montowane są na minimalnej wysokości 2,5m od podłogi co zapobiega ich nieumyślnemu uszkodzeniu przez ludzi i pojazdy transportowe. Promienniki TERM 2000® jako urządzenia elektryczne nie wymagają kosztownego doprowadzenia mediów oraz odprowadzenia spalin. Ich praca nie powoduje hałasu, kurzenia i nie zmienia wilgotności powietrza w obiekcie.
Możliwy jest także montaż urządzeń promiennikowych na specjalnych statywach. Rozwiązanie takie zapewnia pełną mobilność systemu oraz wykorzystanie go w dowolnym miejscu stosownie do potrzeby.

Reasumując promienniki ciepła zapewniają:

 • komfort cieplny w obiektach wielkokubaturowych zamkniętych lub tylko zadaszonych,
 • oszczędności kosztów eksploatacji do 50%,
 • komfort cieplny bez względu na wielkość obiektu oraz jego izolację,
 • natychmiastowość procesu grzewczego (zaraz po włączeniu urządzeń otrzymujemy pełen komfort cieplny),
 • możliwość stworzenia stref i stanowisk o określonej powierzchni i temperaturze,
 • maksymalne wykorzystanie zaangażowanej energii dzięki efektywności promiennika IR sięgającej 92%,
 • niskie koszty ogrzewania hal i łatwość montażu systemu promienników ciepła,
 • bezawaryjną eksploatację promienników w długim okresie czasu,
 • mobilność lamp grzewczych,
 • pełną wodoszczelność promienników IP65 oraz promienników IP67 potwierdzoną badaniami w laboratorium.

Poniżej prezentujemy zestawienie, które pomoże Państwu podjąć decyzję i wybrać odpowiedni promiennik podczerwieni do ogrzewanego obiektu.

LINK porównanie promienników IRA IRB IRC

TERM2000 – Promienniki podczerwieni najwyższej, jakości.

Zapoznaj się z folderem produktowym promienników TERM2000. 

Ogrzewanie hali promiennikami ciepła

Ogrzewanie promiennikowe hal wielkokubaturowych przy użyciu promienników ciepła TERM2000 może być realizowane w następujący sposób:

 • Jako ogrzewanie całościowe
 • Jako ogrzewanie stanowiskowe

Promienniki w ogrzewaniu całościowym jest ekonomiczne przede wszystkim w przypadku hal o dużej wysokości, słabej izolacji, użytkowanych czasowo lub z dużą wentylacją wynikającą z częstego otwierania bram. Jeżeli choć jeden z powyższych elementów użytkowania hali występuje to promienniki będą bardziej ekonomiczne od systemów konwekcyjnych.

Zdecydowanie tańszą wersją jest ogrzewanie wydzielonych stref  lub stanowisk. Sposób ten wykorzystuje walory które oferują nam promienniki czyli natychmiastowe przekazywanie ciepła w ściśle określone miejsca. W większości przypadków udaje nam się zaprojektować system w taki sposób aby klient poniósł jak najmniejsze koszty przy zakupie i eksploatacji systemu.

„Nie ma złych systemów są tylko niedopasowane do potrzeb klienta”. Gwarantujemy że dobrany przez nas system grzewczy spełni Twoje oczekiwania.

Sprawdź również: Ogrzewanie tarasu, ogrzewanie garażu

Ogrzewanie hal
Ogrzewanie hal

W porównaniu do ogrzewania konwekcyjnego promiennikowe ogrzewanie hal wielkokubaturowych promiennikami ciepła TERM2000 pozwala zapewnić osobom wymagany komfort termiczny przy niższej temperaturze powietrza w obiekcie o ok. 4-5°C. W konsekwencji zużycie energii cieplnej na uzyskanie podobnego efektu (poziomu odczucia ciepła) jest niższe o 25-30% w odniesieniu do systemów konwekcyjnych.

Poniżej prezentujemy produkty polecane do ogrzewania hal

Promienniki dedykowane do ogrzewania w zakładach przemysłowych powinny spełniać oczekiwaia klienta w zakresie skuteczności, jakości jak i ceny zakupu. Dla tej grupy odbiorców dedykujemy promienniki ciepła TERM2000 Econos

Hale przemysłowe wymagają czasem zastosowania promienników o zwiększonej odporności na wilgoć. W naszej ofercie posiadamy promienniki IP65 oraz IP67. Dla tej grupy odbiorców zalecamy stosowanie promienników ciepła TERM2000 Raindrop – IP67

Ogrzewanie hal

Gwarancja na promienniki 36 miesięcy

Dla tego zastosowania gwarancja wynosi 3 lata włącznie z emiterem.