Grzejniki na podczerwień

Grzejniki na podczerwień to nowoczesne urządzenia grzewcze, które wykorzystują promieniowanie podczerwone do ogrzewania pomieszczeń. Ich działanie można porównać do działania słońca. Ciepło emitowane przez grzejnik, podobnie jak ciepło promieniowania słonecznego, jest dostarczane bezpośrednio do osób, przedmiotów i powierzchni w pomieszczeniu. Nowoczesne grzejniki na podczerwień znajdują zastosowanie do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych, biurowych, usługowych oraz w systemach ogrzewania przemysłowego. 

grzejniki na podczerwień

Typy grzejników na podczerwień

Istnieją różne typy grzejników na podczerwień. Możemy wyróżnić m.in. grzejniki pracujące w długiej, średniej i krótkiej podczerwieni. Grzejniki pracujące w długiej podczerwieni są przystosowane do ogrzewania budynków mieszkalnych, usługowych oraz biurowych. Urządzenia działające w krótkiej i średniej podczerwieni doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach kubaturowych, takich jak hale magazynowe czy produkcyjne o dużej wysokości.

 Można je również z powodzeniem wykorzystywać do ogrzewania przestrzeni zewnętrznych – tarasów, ogródków piwnych, planów zdjęciowych. 

Ze względu na budowę możemy wyróżnić:

  • promienniki bezpośrednie – urządzenia przeznaczone do montażu na ścianie lub suficie, które emitują ciepło bezpośrednio do pomieszczenia; idealne do miejsc, gdzie potrzebne jest szybkie i skoncentrowane ciepło;
  • promienniki panelowe – cienkie, stylowe panele, które mogą być montowane na ścianach lub sufitach, ze względu na swoje walory estetyczne są często wykorzystywane w domach i biurach;
  • promienniki przenośne – mniejsze urządzenia, które można łatwo przenosić z miejsca na miejsce, projektowane przede wszystkim do ogrzewania konkretnych obszarów lub jako dodatkowe źródło ciepła w pomieszczeniu. 

Rodzaje paneli grzewczych na podczerwień

Panele grzewcze są klasyfikowane według kilku parametrów, które decydują o tym, czy dany promiennik ogrzeje samodzielnie pomieszczenie, w jakim czasie, i na ile efektywnym energetycznie będzie rozwiązaniem. Do parametrów tych zaliczamy:

  • zasilanie (napięcie zmienne sieciowe AC: 230V, 220V, 110V)
  • moc grzewczą
  • konstrukcję grzałki (w zależności od swojej budowy, przeznaczenia oraz charakterystyki podczerwieni grzejniki na podczerwień posiadają grzałki wykonane z elementów grafitowych, kwarcowych lub stopów wolframowych), 
  • konstrukcje grzejnika (ze względu na konstrukcję wyróżnia się grzejniki metalowe, szklane i ceramiczne), 
  • możliwość sterowania grzejnikiem (włącznik on/off, zewnętrzny termostat, wbudowany termostat)

Zastosowanie grzejników na podczerwień

Grzejniki na podczerwień mają szerokie zastosowanie zarówno w przestrzeniach mieszkalnych, komercyjnych, jak i przemysłowych. Ich unikalne właściwości sprawiają, że są one atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnych systemów grzewczych. W domach i obiektach mieszkalnych mogą być wykorzystywane do dogrzewania pomieszczeń, jako ogrzewanie główne lub ogrzewanie lokalne przeznaczone do tworzenia tzw. „stref ciepła” wokół miejsc często używanych. W przestrzeniach komercyjnych i biurowych grzejniki na podczerwień wykorzystuje się zarówno do zapewnienia komfortu cieplnego w miejscach pracy, jak i ogrzewania przestrzeni o dużym przepływie osób, takich jak recepcje i hole. Ponadto, grzejniki na podczerwień są stosowane w przemyśle, gastronomii i hotelarstwie, rolnictwie i hodowli zwierząt, obiektach sportowych, a także obiektach sakralnych i budynkach użyteczności publicznej.

Grzejniki na podczerwień

Gwarancja na promienniki 36 miesięcy

Dla tego zastosowania gwarancja wynosi 3 lata włącznie z emiterem.