promiennik podczerwieni do sauny

Jaki promiennik podczerwieni do sauny?

Sauny infrared działają w oparciu o promienniki podczerwieni. Są one niezbędnym elementem ich konstrukcji. Zapewniają ich odpowiednie funkcjonowanie i odpowiadają za korzyści płynące z regularnych seansów w saunie. Wiedząc jak ważną rolę odgrywa promiennik podczerwieni w prawidłowym działaniu sauny, chcesz wybrać ten najlepszy. Na co zwrócić uwagę? Jaki promiennik podczerwieni wybrać do sauny infrared? 

promiennik podczerwieni do sauny

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów promienników podczerwieni. Różnią się one pod względem właściwości, a co za tym idzie także zastosowania. W saunach wykorzystuje się najczęściej promienniki ceramiczne i kwarcowe. 

Promiennik ceramiczny 

Promienniki ceramiczne są obecnie najbardziej rozpowszechnione w saunach IR. Wyróżniają się charakterystyczną konstrukcją, która bazuje na połączeniu elementów grzewczych z ceramicznym korpusem. Korpus chroni części zewnętrzne przed nagrzewaniem się oraz zapobiega uszkodzeniom promiennika. Dzięki temu promienniki ceramiczne charakteryzuje długa żywotność. 

Emitują one spektrum fal IR-B i IR-C, których promienie przenikają w głąb ciała, aż do skóry właściwej. Nie emitują przy tym światła widzialnego, dzięki czemu mogą być wykorzystywane w szerokim spektrum zróżnicowanych aranżacji. Za ich wyborem przemawia również przystępna cena. 

Promiennik kwarcowy 

Promienniki kwarcowe emitują promienie podczerwone, które pod względem składu są najbardziej zbliżone do promieni słonecznych. W praktyce oznacza to wytwarzanie przez urządzenie całego spektrum promieniowania IR oraz praktycznie natychmiastowe nagrzewanie się urządzenia. Wysoka efektywność promienników kwarcowych podnosi komfort korzystania z sauny IR, która jest gotowa do użytku bezpośrednio po załączeniu. 

Jaki promiennik wybrać?

Wybór określonego rodzaju promiennika decyduje o zakresie terapeutycznego wpływu seansów na nasze zdrowie, jak również o efektywności energetycznej urządzenia i kosztach jego eksploatacji. Dlatego też, decydując się na instalację sauny IR warto przemyśleć wybór promiennika. Sięgając po promiennik ceramiczny mamy do dyspozycji wyłącznie dwa rodzaje poczerwieni – wspomniane wcześniej promieniowanie IRA i IRB. Jeśli zależy nam na uzyskaniu pełnego spektrum, powinniśmy więc wybrać promiennik kwarcowy. Będzie on odpowiednio droższy, ale pozwoli uzyskać znacznie lepsze efekty terapeutyczne. Na tym etapie warto wziąć również pod uwagę renomę producenta i sięgnąć po urządzenie sprawdzonej firmy. 

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Spektrum promieniowania to jeden z aspektów, które należy rozważyć przed wyborem konkretnego urządzenia. Jakie są pozostałe? Jedną z ważnych cech promiennika jest jego trwałość i bezawaryjna praca w długiej perspektywie czasu. Konstrukcja promienników ceramicznych gwarantuje ich bardzo długą żywotność. Urządzenie może ulec uszkodzeniu jedynie w wyniku uszkodzenia mechanicznego. Innym istotnym aspektem jest komfort użytkowania sauny. Sauna wyposażona w promienniki ceramiczne wymaga czasu, żeby się nagrzać. Sauna z promiennikami kwarcowymi jest gotowa do pracy praktycznie od razu po włączeniu. To nie tylko duża oszczędność czasu i wyższy komfort użytkowania sauny, ale również niższe koszty jej eksploatacji.