infrared sauna

Właściwości saun infrared

Regularne korzystanie z sauny niesie za sobą liczne korzyści dla naszego zdrowia i samopoczucia. Zależnie od indywidualnych preferencji możemy korzystać z seansów w saunach suchych, parowych oraz na podczerwień. Sauny infrared cieszą się w ostatnim czasie rosnącą popularnością. Są dostępne w klubach fitness, obiektach basenowych oraz różnego rodzaju salonach odnowy biologicznej. Jakie mają właściwości? 

infrared sauna

Sauny infrared oferują szereg zalet, które w sposób bezpośredni wpływają na nasze zdrowie, kondycję i dobre samopoczucie. W tym artykule omówimy właściwości zdrowotne, funkcjonalne i użytkowe saun na podczerwień. 

Właściwości zdrowotne saun infrared 

Jak już wspomnieliśmy, sesje w saunach infrared mają bardzo dobry wpływ na nasze zdrowie. Na co dokładnie? 

Wśród właściwości zdrowotnych saun IR wskazuje się m.in.:

  • detoksykację organizmu – wysokie temperatury panujące w saunie sprzyjają intensywnemu poceniu się, wraz z potem organizm pozbywa się toksyn, 
  • relaks – ciepło generowane przez promienniki wspomagają redukcję napięcia i stresu, tym samym przyczyniając się do relaksu i do ogólnej poprawy samopoczucia, 
  • wsparcie dla skóry – uważa się, że dzięki właściwościom oczyszczającym regularne korzystanie z sauny infrared może przyczyniać się do poprawy wyglądu skóry, a nawet pomagać w leczeniu problemów skórnych,
  • wsparcie w regeneracji – fale podczerwone przenikają głęboko w tkankę mięśniową, co może przynosić ulgę w bólu i pomagać w relaksacji mięśni.

Właściwości użytkowe saun infrared 

Sauny infrared są łatwe w montażu, w związku z czym mogą być mogą być instalowane w różnych miejscach, od domów prywatnych po obiekty komercyjne. Ich łatwy montaż idzie w parze z łatwym użytkowaniem. Stosunkowo niskie temperatury oraz swoboda ich regulacji pozwalają na odbywanie dłuższych sesji. Ponadto, sesje w saunach IR uważa się za bardziej komfortowe dla osób, które źle znoszą wysokie temperatury panujące w tradycyjnych saunach suchych i parowych.

Właściwości funkcjonalne saun infrared 

Sauny infrared są wyposażone w promienniki generujące fale podczerwone. Promienniki nie nagrzewają powietrza w saunie, ale oddziałują bezpośrednio na nasze ciało. Dzięki temu są bardziej efektywne energetycznie niż tradycyjne sauny. Co ważne, infrared zaczynają działać niemal natychmiast po włączeniu nie wymagając długiego czasu na rozgrzanie. To przekłada się na niższe koszty eksploatacji urządzenia oraz większą swobodę jego użytkowania. 

Jak rozpocząć korzystanie z sauny infrared?

Jeśli dotąd nie korzystałeś z dobroczynnych właściwości sauny IR, polecamy rozpocząć od kilkuminutowych sesji (od 4 do 5 minut 1 sesja) w temperaturach między 70 a 800C. Wraz z upływem czasu możesz spróbować wydłużyć pojedynczą sesję do 15 minut i więcej. Pamiętaj jednak, żeby pojedyncza sesja w saunie nie była dłuższa niż 30 minut. 

Co ciekawe, z zalet sauny infrared możesz korzystać również w zaciszu własnego domu. Tego typu sauny nie zajmują zbyt wiele miejsca i są niezwykle łatwe zarówno w montażu, jak i obsłudze. Podczas gdy stosunkowo niskie temperatury działania sauny infrared zmniejszają ryzyko oparzeń i przegrzania, użytkownik ma możliwość ich regulacji, a co za tym idzie dostosowania intensywności sesji do indywidualnych preferencji.