Suszenie, wygrzewanie i utwardzanie przy zastosowaniu krótkofalowych promienników podczerwieni i średniofalowych promienników ciepła.

Reflektory ciepła TERM 2000® z powodzeniem można stosować w przemyśle w procesach wygrzewania i suszenia powierzchni. Zastosowanie promienników krótkofalowej podczerwieni wydatnie skraca czas potrzebny na utwardzenie konwencjonalnych farb i lakierów. Suszenie promiennikami realizowane jest poprzez bezpośrednie dostarczenie energii cieplnej do suszonej powłoki. Dzięki właściwościom „przenikania” fali podczerwonej farba suszona jest równocześnie w całej swojej objętości. Prawie zerowa bezwładność cieplna promienników maksymalnie skraca czas naświetlania (ogrzewania) wybranej powierzchni. Skutkuje to minimalizacją ponoszonych kosztów energii oraz zwiększoną wydajnością produkcji. Poza efektywnością promienniki TERM 2000® zapewniają prawidłowe i zgodne z wymaganiami technologicznymi standardy suszenia. Dzięki „wgłębnemu” suszeniu redukuje się niekorzystny technologicznie „efekt nabłonkowatości”, który utrudnia odparowanie rozpuszczalników.
Promienniki podczerwieni zapewniają dostarczenie maksymalnej dawki energii cieplnej w najkrótszym możliwym okresie czasu. Promienniki te bardzo dobrze sprawdzają się przy suszeniu farb i lakierów opartych na rozpuszczalnikach.
Zastosowanie średniofalowych źródeł promieniowania cieplnego zalecane jest w suszeniu farb i lakierów, które wymagają niższej temperatury utwardzania cieplnego, dłuższej ekspozycji na promieniowanie IR lub takim, które dzięki swym właściwościom fizycznym lepiej absorbują promieniowanie średniofalowe. Do tego segmentu zaliczamy m.in. lakiery i farby wodne, transparentne lakiery dyspersyjne.
Uzupełnieniem gamy produktów do procesów suszenia są nowoczesne tyrystorowe systemy sterowania mocą. Pozwalają one na zoptymalizowanie czasu suszenia w zależności od potrzeb z zapewnieniem maksymalnej ekonomiki pracy. Zabezpieczają równocześnie sieć energetyczną przed niekorzystnym nadmiernym obciążeniem przy rozruchu urządzeń.